– Potrebno je truditi se i stalno raditi dobro, spoznavati svijet, sticati znanje, bolju školu završiti, više doprinijeti društvenoj zajednici, te razvijati se i kao individua u društvu i zajednici. Naša Zajednica povezana je i duhovno i fizički. Zato je beskorisno voditi ideološke bitke je li neko musliman zato što podržava ovu ili onu stranu. Ne smijemo upadati u tu vrstu ideoloških rasprava jer su pred nama ozbiljniji problemi s kojima se suočavamo i na koje moramo tražiti odgovore – poručio je muftija sarajevski dr. Nedžad Grabus prilikom susreta sa članovima Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo.
Susretu upriličenom 04. decembra 2021. u džamiji Omer ibn El-Hattab na Stupu prirustvovali su brojni članovi i koordinatori Mreže mladih sa područja sarajevskog medžlisa.
Prisutnu omladinu je poselamio glavni imam MIZ Sarajevo dr. Abdulgafar Velić koji je istakao kako se značaj Mreže mladih ogleda kroz sadržaj i kvalitet njenih petogodišnjih aktivnosti.
– U decembru obilježavamo tačno pet godina od formiranja i pokretanja Mreže mladih. Raduje nas što se ona iz Sarajeva proširila na sve dijelove naše domovine, te širom bošnjačke dijaspore. Počašćeni smo što je Zajednica prepoznala ovu ideju, pa je ovakav koncept rada sa omladinom postao koncept na nivou cijele Islamske zajednice – istakao je dr. Velić.
Tokom rezimiranja rada Mreže mladih u proteklom periodu, glavni imam se osvrnuo na činjenicu da su neke aktivnosti istakle Mrežu mladih kao značajan faktor u društvu.
– Gotovo da nije bilo dana u proteklih pet godina da nismo imali neku aktivnost. Nekada su one bile intenzivne. Posebno želim pomenuti humanitarne aktivnosti tokom pandemije kada mnogi nisu izlazili iz svojih kuća, a aktivisti Mreže mladih su išli od vrata do vrata, od kuće do kuće, od stubišta do stubišta, te bili na usluzi i pomoći našim džematlijama. Između brojnih aktivnosti, treba pomenuti i pomoć za muslimana Sirije kada je omladina tokom nekoliko sedmica koliko je trajala akcija prikupila 15 šlepera hrane – prisjetio se glavni imam.
Muftija Grabus je tokom svog obraćanja skrenuo pažnju na veliki potencijal mladosti. Pomenuvši brojne mogućnosti izbora u današnjem društvenom kontekstu, istakao je vrijednost izbora mlade osobe da bude dijelom džemata i Zajednice
– Iz Kur'ana razumijevamo kako je važno da smo svjesni temeljnih vjerskih i etičkih vrijednosti, kako je važno često razmišljati o Allahovim dž.š., znakovima, te voditi računa o tome kako ćemo zajključiti svoj život. Da bismo umrli kao muslimani, moramo živjeti kao muslimani. Kroz svoj odgoj u porodici i mektebu usvajamo sistem vrijednosti koji nas žuva i snaži u svim životnim iskušenjima. Živimo u otvorenom društvu u kojem svi imamo slobodu izbora i prakticiranja vjerovanja. I odlazak u džamiju je slobodan i po vlastitoj odluci. Zato smo snažno opredijeljeni afirmirati i čuvati svoje vrijednosti – kazao je dr. Grabus.
Poručivši kako je svakom pojedincu na svijetu ostavljena mogućnost da djeluje spram svega što mu je dato na raspolaganje, dr. Grabus je kazao kako je svijest o Stvoritelju garant odgovornosti prilikom tog djelovanja.
– Seyyed Hossein Nasr ističe razliku između halifetullaha i abdullaha. Halifetullah, namjesnik na zemlji je svaki čovjek, ali samo abdullah; Božiji rob i sluga može biti odgovoran i kao upravitelj na Zemlji – istakao je muftija sarajevski.
Uz osvrt na kompleksno i značajno pitanje identiteta Bošnjaka, dr. Grabus je istakao nekoliko značajnih i aktuelnih detalja.
– Ovo je naša zemlja, mi smo od nje stvoreni. Potpuno je irelevantno pitanje o tome kako su naši preci prije hiljadu godina izražavali svoje vjerovanje. Onog momenta kad smo prihvatili islam, mi smo posvjedočili vjeru u Allaha dž.š., i poslanstvo Muhammeda, a.s., i nikad to više nismo izdali. Uprkos teškim uvjetima ovaj narod nikada izdao vlastitu vjeru i identitet. Uvjeren sam da ćete i vi ostati uspravni i ustrajni u svome vjerovanju. Isto tako, važno je razumjeti kako se ovdje preko nas prelamaju različiti procesi Istoka i Zapada. Mi smo Evropljani i vi se obrazujete na evropskom obrazovnom sistemu, isto kao što se obrazuje i neki vaš vršnjak u Rimu ili Minhenu, ali uz to imate i duhovni identitet sadržan u vrijednostima islama – primjerom se muftija sarajevski osvrnuo na značajno pitanje identiteta.
Učešće u razgovoru su uzeli i prisutni omladinci koji su, konstuktivno postavljenim pitanjima i preciznim analizama važnih društvenih tema, pokazali zrelost, jasan stav i dobro usmjerenje u čemu zasigurno, uz njihovo formalno obrazovanje, svoj udio ima i petogodišnje iskustvo u edukativnim programima Mreže mladih.