U organizaciji Muftijstva sarajevskog, a uz tehničku podršku Gazi Husrev-begove medrese i Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, danas je u Sarajevu održano XXVII takmičenje polaznika mektebske pouke. Ovaj događaj predstavlja jedan od najvažnijih segmenata godišnjih aktivnosti Islamske zajednice u domenu neformalnog vjerskog obrazovanja.

Takmičenje je okupilo najuspješnije polaznike mektebske pouke iz svih medžlisa Muftiluka sarajevskog, a koji su svoje pravo na učešće ostvarili prethodnim plasmanima na nižim nivoima takmičenja. Struktura takmičenja bila je višeslojna, obuhvatajući oblasti općeg znanja o islamu kao i kiraeta (pravilnog učenja Kur’ana Časnog).

Komisiju u kategoriji kiraeta su sačinjavali hafiz prof. dr. Safet Husejnović (predsjednik), te članovi hafiz Abdulkadir Kadrić i hafiz Mensud Đulović, dok je takmičenjem moderirao hfz. Ammar Bašić.

Svečanom otvaranju takmičenja prisustvovao je muftija sarajevski, prof. dr. Nedžad Grabus, koji je u svom obraćanju istakao višestruki značaj mektebske pouke za ukupni obrazovni, odgojni i identitetski razvoj mladih muslimana u Bosni i Hercegovini. Posebno je naglasio da je mekteb u BiH jedinstven sistem neformalnog obrazovanja u svijetu, naglašavajući njegovu organizacionu kompleksnost, institucionalnu utemeljenost i kontinuitet u okviru islamske obrazovne tradicije.

„Mekteb je temelj našeg vjerskog identiteta. On ne predstavlja samo prostor stjecanja osnovnih znanja o vjeri, već i ambijent u kojem se oblikuju vrijednosni horizonti naših najmlađih članova zajednice. Sistem mekteba u Bosni i Hercegovini, po svojoj strukturi i društvenoj ulozi, predstavlja jedinstven primjer neformalne vjerske edukacije“, poručio je muftija Grabus.

Takmičenje je proteklo u duhu poštovanja, discipline i bratske atmosfere, a svi učesnici su demonstrirali visoku razinu pripremljenosti i posvećenosti, što svjedoči o predanom radu muallima u mektebima širom sarajevskog Muftiluka. Nakon završetka takmičarskog dijela, najuspješnijim takmičarima uručene su diplome i prigodne nagrade, čime je još jednom afirmisan motivacijski i edukativni karakter ovog događaja.

Najuspješniji takmičari u kategoriji Test općeg znanja – II nivo bili su:

1. Amina Lepir, Sarajevo I (muallim hfz. Semin Grabus),

2. Ibrahim Jelačić, Sarajevo II (muallim Memfad Drkić),

3. Kerim Šehović, Visoko (muallim Edžnan Hajrić).

Najuspješniji takmičari u kategoriji Test općeg znanja – III nivo bili su:

1. Naida Kadrić, Breza (muallim Faruk Beširević),

2. Zijad Alihodžić, Visoko (muallim Ermin Ahmić),

3. Ziba Čavčić, Sarajevo II (muallim Muhamed Abaz).

Najbolji u kategoriji Kiraet II nivo bili su:

1. Mustafa Hadžimejlić, Sarajevo II (muallim Memfad Drkić),

2. Hamza Ražanica, Sarajevo I (muallim Fuad Golić),

3. Advan Hajlovac, Gračanica K/V (muallim Samed Imamović).

U kategoriji Kiraet III nivo najuspješniji su bili:

1. Hamza Kasumović, Sarajevo II (muallim mr. Muhamed Hafizović),

2. Davud Kalabić, Sarajevo I (muallim hfz. Osman Kalabić),

3. Šejma Burko, Visoko (muallim Adnan Muratović).

Prvoplasirani iz svake kategorije će predstavljati Muftijstvo sarajevsko na takmičenju na nivou Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

XXVII takmičenje polaznika mektebske pouke zaključio je rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva sarajevskog, dr. Samed Omerdić, koji je u svom obraćanju čestitao pobjednicima, njihovim roditeljima i muallimima naglasivši da današnje takmičenje predstavlja ne samo evaluacijski okvir za provjeru stepena usvojenosti vjerskih znanja i kompetencija među mektebskom omladinom, već i relevantan indikator pedagoške i metodološke efikasnosti mektebske pouke u okviru Islamske zajednice.

– Učešće visokomotiviranih polaznika i kvalitet njihove prezentacije ukazuju na kontinuitet i stabilnost ovog jedinstvenog sistema neformalne vjerske edukacije, koji u bosanskohercegovačkom kontekstu ima višedimenzionalnu ulogu – od vjersko-obrazovne i odgojne, do identitetske i kulturološke. Stoga, mektebska takmičenja ne treba posmatrati isključivo kao kompetitivne događaje, već kao dinamične i vrijednosno utemeljene prakse koje doprinose očuvanju i afirmaciji islamskog odgojno-obrazovnog diskursa u savremenom društvenom okruženju, zaključio je dr. Omerdić.

Osim takmičarskog aspekta, ovaj događaj ima i širi odgojno-obrazovni značaj, jer podstiče međusobno upoznavanje i umrežavanje mladih, jača osjećaj pripadnosti Islamskoj zajednici, te promoviše vrijednosti znanja, discipline i zajedništva.

Održavanje ovakvih manifestacija potvrđuje da Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini posjeduje razvijen i institucionalno stabilan sistem vjerske edukacije koji, uz formalno obrazovanje, ima ključnu ulogu u očuvanju islamskog i kulturnog identiteta bošnjačkog naroda.

Izvor: Redakcija