U organizaciji Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Kakanj u saradnji sa Javnom ustanovom “Gradska biblioteka” Kakanj, 10. decembra u Kaknju je održana tribina na temu “Međureligijski dijalog u savremenom dobu”.
Na tribini su govorili profesor dr. Mari Jože Osredkar sa Teološkog fakulteta Univerziteta u Ljubljani, muftija sarajevski profesor dr. Nedžad Grabus, te domaćin glavni imam MIZ Kakanj mr. Zakir-ef. Ljubović.
Prisutne je pozdravio općinski načelnik Mirnes Bajtarević ističući da je Kakanj primjer dobrih odnosa vjerskih zajednica. U Kaknju svojoj svrsi vijekovima služe u neposrednoj blizini samostan i najstarija džamija u Bosni i Hercegovini, koja je igrađena 1463.godine, a u gradskoj zoni postoje pravoslavna i katolička crkva.
Glavni imam MIZ Kakanj mr. Zakir-ef. Ljubović je poručio da se dijalogom obogaćuju svoje zajednice i jača duh zajedništva te izrazio nadu da će ovaj događaj biti novi korak ka obogaćivanju tradicije dijaloga i donijeti inspiraciju za daljnje zajedničke inicijative.
Župnik Ivica Mršo kazao je da čovjek društveno biće i da je potrebno da živi u zajednici.
– Iako živimo u postratnoj Bosni i Hercegovini dijalog je veoma važan kako u govoru riječi sa kojima moramo biti vrlo oprezni kako bi propovijedali ljubav, slogu i zajedništvo – kazao je župnik Mršo.
Paroh pravoslane crkve u Kaknju Dragiša Cvetković dodao je da se čovjek osjeća ponosno kada je na ovakvim događajima.
– Za dijalog je potreebno dvoje. Mi imamo sagovornike u Kaknju, a moramo motivisati ljude na dijalog jer se jedni na druge oslanjamo. U svakom slučaju treba dati priliku za dijalog na svakom mjestu – dodao je paroh Cvjetković.
Gvardijan Franjevačkog samostana u Kraljevoj Sutjesci, fra. Bono Tomić kazao je da se svaka naša riječ mjeri pod lupom. On je pozvao na saradnju sa Islamskom zajednicom i Pravoslavnom crkvom.
Profesor sa Teološkog fakulteta Univerziteta u Ljubljani dr. Mari Jože Osredkar govoreći o savremenim odnosima istakao je važnost dijaloga između kršćana i muslimana. Posebno je predstavio primjer dijaloga u Sloveniji.
Na pitanje kako vidi budućnost između kršćanstava i islama u Evropi, kazao je “da je dijalog ono što treba svima nama i da je to put koji osnažuje društvene odnose”. Naveo je primjer dobre saradnje dvije religije kada su katolici u Kopru bili u prilici ponuditi muslimanima prostore za obavljanje molitve i vjerske pouke u organizaciji Islamske zajednice, a kasnije su muslimani skupili novac i pomogli izgradnju crkve.
– Sretan sam što papa Franjo živi za dijalog sa muslimanima, kazao je professor dr. Mari Jože Osredkar.
Muftija sarajevski profesor dr. Nedžad Grabus govorio je fundamentalnim teološkim poveznicama monoteističkih religija, o razumijevanju Kur’ana i Biblije i ljudskog iskustva života u zajednici. Posebno je govorio o temeljnim etičkim odrednicima koje povezuju sve ljude u zaštiti i vrijednostima života, vjere, imetaka, porodice, važnosti istine i poštivanju različitosti.
Muftija Grabus govorio je i o pozitivnim primjerima iskustava života u BiH.
Istakao je važnost uspostavljanja dijaloga na institucionalnom nivou “jer se na takav način mogu graditi snažni odnosi i uspostavljati povjerenje koje je nužno za zajednički život”. Muftija se posebno zahvalio glavnom imamu Zakir-ef. Ljuboviću i svim učesnicima u programu, te izrazio zahvalanost za organizaciju programa koji pomažu uspostavljanju povjerenja u lokalnoj zajednici.
Na kraju tribine uručeni su prigodni pokloni gostima od strane direktora Rudnika mrkog uglja Kakanj i predsjednika Izvršnog odbora Medžlisa IZ Kakanj.
Moderator tribine bio je profesor Adis Bešić.
(Azerin Salihbegović/Preporod.info)