Džemat Velenje, Islamska zajednica u Sloveniji, sinoć je organizirao je svečanost “Noć vakifa”, događaj posvećen završetku jednog od najvažnijih projekata u historiji ovog džemata – kupovini i obnovi vakufskog centra. 

Ovoj svečanosti prethodila je hutba u džematu Velenje, koju je ovim povodom održao sarajevski muftija, prof. dr. Nedžad Grabus.

Ova svečanost bila je prilika da se oda priznanje svima koji su doprinijeli ovom generacijskom poduhvatu.

Svečanosti su prisustvovali predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Republici Sloveniji muftija mr. Nevzet Porić, sarajevski muftija prof. dr. Nedžad Grabus, predsjednik Sabora g. Samir Kerić, glavni imami te brojni vakifi i volonteri.

Historijska posvećenost zajednici

Predsjednik Izvršnog odbora Islamske zajednice Velenje Mersad Dervišević istaknuo je značajne trenutke u razvoju džemata, počevši od njegovog osnivanja 1991. godine, kada je započelo prikupljanje sredstava za prvi vakufski objekat, kupljen 1994. godine.

Dervišević je također naglasio važnost kupovine novih prostorija 2018. godine koje su omogućile džematu prostor od 1.600 kvadratnih metara. Spomenuo je podršku obrazovnim i humanitarnim projektima, uključujući stipendije za učenike i studente.

– Džemat Velenje danas je simbol zajedništva. Ova infrastruktura ne samo da zadovoljava naše vjerske potrebe, već služi i kao prostor za obrazovne, kulturne i društvene aktivnosti naše zajednice – naglasio je.

Predsjednik Dervišević je zahvalio muftiji prof. dr. Nedžadu Grabusu i muftiji Nevzetu Poriću, ističući da su upravo oni najzaslužniji za realizaciju ovog projekta.

Naglasio je da je njihova podrška i posvećenost ključni faktor koji je omogućio da ovaj značajan projekat postane stvarnost. Dervišević je ukazao na važnost njihove uloge u svim fazama realizacije, od planiranja do konkretnih koraka, te zahvalio na njihovom doprinosu i viziji koja je doprinijela uspjehu ovog projekta.

Inspirativni govori i priznanja

Glavni imam Odbora Islamske zajednice Velenje, Bilal-ef. Efendić, naglasio je važnost zajedništva i posvećenosti projektima svih članova džemata. Posebno je pohvalio trud vakifa i volontera.

– Ovaj objekat je u naš džemat donio jedan veliki berićet. Allah, dž.š., je poslao prave ljude u pravo  vrijeme u džemat Velenje. To je Božija milost. Rukovodstvo Islamske zajednice na čelu sa muftijom prof. dr. Nedžadom Grabusom i tada generalnim sekretarom Mešihata, a sada našim muftijom mr. Nevzetom Porićem ima najveću zaslugu za kupovinu objekta. Izvršni odbor džemata Velenje i vi dragi vakifi i hizmećari, mnogo ste pomogli da ovaj objekat bude u vlasništvu Islamske zajednice kojeg koristi džemat Velenje. Država Kuvajt je najveći donator za ovaj objekat i zbog toga smo im zahvalni – kazao je Efendić.

Glavni imam Efendić je naglasio da su zahvaljujući novoj infrastrukturi, stvoreni bolji uslovi za organizovanje različitih vjerskih, obrazovnih, kulturnih i sportskih aktivnosti. Džemat Velenje danas ima 910 članova, a 236 polaznika pohađa mektepsku pouku. Osim redovnih aktivnosti, organiziraju se različiti kursevi za odrasle a omladina ima prostor za sportske aktivnosti i druge sadržaje.

Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus koji je bio počasni gost ove svečanosti, najprije se prisjetio trenutaka kada je trebalo stabilizirati odnose i procese u Zajednici.

– Mi smo se kao Zajednica dugo razvijali. Imali smo jedan težak period. Naše potrebe bile su puno veće nego što smo administrativno mogli odgovoriti. Međutim, uz pomoć imama koji su uložili puno truda i ovdje djelovali, uspjeli smo odgovoriti tim izazovima i uvidjeli smo da je potrebno razvijati džemat. Bereket ove zajednice došao je preko dobrih ljudi koji su pomogli ovaj vakufski projekat – kazao je muftija Grabus.

Naglasio je da je veoma važno razumjeti koja je uloga Zajednice u današnjem vremenu.

Prema njegovim riječima, Zajednica treba da okuplja vjernika oko temeljnih zajedničkih vrijednosti te da sa lokalnom zajednicom ima konsenzus o svim važnim pitanjima, što joj omogućava poštovanje u jednom širem kontekstu.

– Vjerovatno trenutno nema raseljenijeg naroda u Evropi od Bošnjaka. U zapadnom dijelu svijeta je veliki broj naših ljudi. Mi kao Islamska zajednica želimo da sačuvamo određene vrijednosti. Naše džamije su suverena mjesta Islamske zajednice za tumačenje vjere. U tom pogledu važna je murasela koju imamima dodjeljuje reisul-ulema. I to je vrijednost koju treba sačuvati. Drugo, važno je znati koje su teme relevantne za naš govor o islamu te kako da ostanemo na putu koji će nam omogućiti da ostanemo kredibilni u tumačenju vjere – kazao je muftija Grabus.

Dodao je kako je riječ o nekoliko ključnih tema.

– Prva je tema koja generalno govori o vjeri i Bogu. Zatim dolaze teme koje su povezane sa našim životom i društvenim odnosima. Važne su teme koje govore o odnosu sa ljudima koji pripadaju drugim religijama. U tom spektru važno je da unutar Islamske zajednice razumijemo ove procese i o njima govorimo i da se savjetujemo, te da vidimo šta je dugoročno važno za djelovanje Islamske zajednice – istakao je muftija Grabus.

Muftija Grabus je kroz kur'anske poruke, naglasio centralnu ulogu porodice u životu pojedinca. Porodica, kao izvor sreće i radosti, ima moć da te pozitivne vrijednosti prenosi na širu zajednicu, doprinoseći tako harmoniji i napretku društva u cjelini.

Muftija Grabus je na kraju svog obraćanja izrazio zahvalnost na pozivu da bude gost ove svečanosti. Posebno se zahvalio Mešihatu Islamske zajednice na čelu sa muftijom Porićem, te rukovodstvu džemata: predsjedniku Mersadu Derviševiću i glavnom imamu Bilal-ef. Efendiću.

Kur’anske upute – pokretač za dobročinstvo

Obraćajući se prisutnima, muftija mr. Nevzet Porić podsjetio je na kur'anske poruke o vrijednosti vakufa i istakao važnost udjeljivanja imetka na Božijem putu i za opće dobro. Takvo djelovanje ne doprinosi samo zajednici već i duhovnom čišćenju i blagoslovu imetka.

Muftija Porić je istakao da su kur’anske upute motivirale mnoge vjernike da svojim donacijama podrže vakuf, pokazujući brigu, solidarnost i humanost. Tako su omogućili lakše funkcioniranje zajednice i olakšali napredak islama i muslimana u vremenu i prostoru u kojem živimo.

– Mi smo se okupili da odamo priznanje vakifima koji su svoj imetak uložili u trajno dobro, sadekatul-džariju, tj., trajnu sadaku od koje i umrli imaju sevap nakon preseljenja na Ahiret. Institucija vakufa i pojam uvakufljenja seže u vrijeme Ibrahima, a.s., koji se smatra prvim vakifom. Njegov vakuf je bio u Halilur-Rahman u Palestini. Poznato je da su muslimani tokom proteklih 14 stoljeća činili hajrate širom svijeta. Stoga se i mi ovdje u Velenju ubrajamo u vakife koji su učinili dobro djelo po uzoru na Muhammeda, a.s., koji je također bio vakif, a koji je uvakufio sedam voćnjaka u Medini i Hajberu – istakao je muftija Porić.

Muftija Porić izrazio je zadovoljstvo što su se okupili u Velenju povodom ovog značajnog projekta. Istakao je da mu je drago što je među prisutnima muftija dr. Nedžad Grabus, čija je vizija i predanost najzaslužnija za uspjeh džemata Velenje.

Podsjetio je da je muftija Grabus danas predvodio džumu-namaz i održao hutbu, naglašavajući važnost zajedništva.

Muftija Porić se prisjetio izazova iz 2018. i 2019. godine, kada je potpisan ugovor o kupovini objekta, ali je naglasio da su ti problemi sada iza njih. Posebno je zahvalio donatorima iz Kuvajta koji su olakšali realizaciju projekta i izrazio zahvalnost glavnom imamu Bilal-ef. Efendiću, predsjedniku Izvršnog odbora Mersadu Derviševiću i svim članovima Odbora na njihovom trudu.

Muftija Porić je istakao nekoliko značajnih projekata koje Islamska zajednica trenutno realizuje, s ciljem jačanja svojih kapaciteta i stvaranja boljih uslova za rad. Ovi projekti obuhvataju unapređenje infrastrukture, modernizaciju postojećih objekata, kao i razvoj novih prostora za obrazovne, vjerske i kulturne aktivnosti.

Muftija Porić je izrazio duboku zahvalnost vakifima i imamima za njihov nesebičan doprinos i trud koji ulažu u izgradnju i očuvanje zajednice.

Naglasio je da su imami ključni za realizaciju bilo kojeg projekta, zahvaljujući njihovom direktnom kontaktu s džematlijama, ali i spremnosti da se angažuju u prikupljanju sredstava i motiviranju zajednice da podrži inicijative koje se sprovode.

Izvršni odbor Islamske zajednice Velenje dodijelio je priznanja članovima koji su dali veliki doprinos prilikom kupovine i obnove vakufskih prostora.

Srebrena priznanja dobili su sljedeći volonteri: Hajrudin Bašanović, Ibrahim Softić, Ćamil Suljkanović, Hasib Halilović, Salim Bišić, Samir Halilović, Damir Dedić. Srebrena priznanja također su dobili sljedeći vakifi: Abdurahim Ameti, Aleadin Asani, Suvad Ljevaković, Ajša Imširović, Paša Hodžić, Izet Kulanić, Edin Cakor, Nedim Mešanović, Anel Djedović, Suljo Halilović, Saud Mešić, Mevludin Hasanbašić, Enes Suljkanović, Adnan Ajšić, Avdo Smajlović, Bajro Sinanović.

Zlatna priznanja dobili su sljedeći volonteri: Ševalija Duraković, Mirsad Eminović, Huse Omerović i Ekrem Babić. Zlatna priznanja dobili su sljedeći vakifi: Ardian Xhoxhaj, Bajramali Ameti, Senad Mušić, Admir Hodžić, Nermin Hankić, Ibrahim Hankić, Dževahid Djedović, Mehmedalija Talović, Rexhep Qrasniqi i Gjemali Xhoxhaj.

Priznanja su posthumno dodijeljena rahmetli Zuhdiji Islamagiću i rahmetli Dautu Burekoviću.

Izvršni odbor Islamske zajednice Velenje uručio je priznanje Bilal-ef. Efendiću, glavnom imamu, za njegov izuzetan doprinos, ustrajnost i predan rad tokom obnove vakufskih prostora.

Tokom programa prikazan je film od ideje do konačne realizacije ovog projekta, fokusirajući se na izuzetnu posvećenost volontera koji su uložili više od 5000 sati dobrovoljnog rada. Film je naglasio važnost njihovog angažmana u ostvarivanju ovog cilja, a istovremeno prikazao snagu zajedništva i kolektivnog truda koji je bio ključan za uspjeh cijelog projekta.

Program je moderirao Nevres Mustafić, a učenjem ilahija i kasida, hafiz Ahmed Alili, Riad Subašić i Alija Zubača, prisutne su podsjetili na ljubav koju njegujemo prema Stvoritelju i Njegovom Poslaniku, te na duhovnu snagu koja proizlazi iz te ljubavi.

(Preporod.info)