U samostanskoj crkvi svetog Ante Padovanskog na Bistriku u Sarajevu, u subotu 26. oktobra 2024. godine, održan je značajan međureligijski molitveni susret pod nazivom “Duh Asiza.”
Među uglednim gostima bio je muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus, čije obraćanje prenosimo u nastavku.
Poštovani prisutni predstavnici crkava i vjerskih zajednica, dame i gospodo!
Lijepo vas sve pozdravljam mir i dobro, mir s vama, es-selamu alejkum!
Prenosim vam pozdrave dr. Husein-ef. Kavazovića, poglavara IZ u Bosni i Hercegovini.
Pozdravljam nadbiskupa vrhbosanskog Tomu Vukšića,
Ministra generala franjevačkog reda Massimo Fusarellija.
Koristim se ovom prilikom da se zahvalim organizatoru ovog skupa, fra Zdravku Dadiću, provincijalu Bosne Srebrene i Franjevačkoj provinciji Bosne Srebrene, što su nas i ove godine okupili da zajedno promišljamo o miru i molimo jednog jedinog Bog za mir u svijetu.
Poštovani,
Vjerujemo da je Bog Stvoritelj nebesa i Zemlje, Stvoritelj čovjeka, Bog udahnjuje život svakom živom biću, upravlja svijetom, uzdržava nas u životu, uzima život i On je Upravitelj i konačni Sudac. U nebeskoj slici svijeta kada su meleki saznali vijest kako će Svevišnji Bog stvoriti čovjeka, odmah ga opisuju kao osobu koja se suprostavlja Božijem redu i miru. O tome čitamo u Kur'anu.
U ime Allaha Milostivog, Samilosnog!
A kada Gospodar tvoj reče melekima: “Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!” – oni rekoše: “Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo.” On reče: “Ja znam ono što vi ne znate.” /El-Bekare, 30/
Povod našeg okupljanja jeste prisjećanje na molitvu koja je organizirana u Asizu 1986. godine, na temeljima koje je postavio sveti Franjo. Sveti Franjo i franjevci u BiH predstavljaju duhovnu, vjersku i kulturnu višestoljetnu tradiciju katoličke crkve koja je uvijek bila vjerna Bogu i Bosni, i u vremenima mira i u vremenima teških iskušenja. Naša domovina BiH stoljećima je susretište monoteističkih tradicija u kojoj se zvuk crkvenih zvona i glasovi mujezina harmonično stapaju u slavljenu i veličanju Boga Stvoritelja, Gospodara svih ljudi. Sarajevo i BiH su posebno mjesto susretanja u različitosti i poštivanju svih vjerskih vrijednosti.
Teologija mira ili kultura izgradnje mira je zahtjevan i dug proces. Imamo transgeneracijsko pamćenje o teškim iskušenjima kroz koja smo prolazili u različitim periodima u povijesti. Svjedočimo da u mnogim dijelovima svijeta nasilje i ratovi uništavaju ljudske živote, kulturno naslijeđe i ekonomska dobra. I u najtežim trenucima u životu Svevišnji Bog je izvor nade, molimo Ga da nam podari svoje utočište i ogrtač ljubavi.
Kao što je veliki zaljubljenik u mir Mevlana Dželaludin tragao za mirom sa Svevišnjim Bogom i ljudima isto je činio i Franjo Asiški. Naša srca plaču za mirom među Ademovim sinovima u Gazi, Palestini, Izraelu, Libanonu, Ukrajini, Sudanu i na svim mjestima gdje je čovjek ponižen i potlačen. Molimo Svevišnjeg Boga da spusti mir u srca svih koji su se uhvatili mača i oružja, da zaštiti potlačene i obespravljene. Bosna i Hercegovina je pozitivan primjer, nakon teških razaranja, većina sakralnih objekata ponovo je sagrađena i obnovljena, crkve, džamije i sinagoge svjedoče ljepotu ove Zemlje u kojoj ljudi u miru slave i veličaju Boga. Muslimani u svojoj molitvi se svaki dan obraćaju Bogu riječima: “Moj Bože Ti si Mir, od Tebe dolazi Mir, Blagoslovljen si, Uzvišen i Plemenit. Naša dova-molitva je snaga koja može ujediniti ljudska srca i odagnati tamne oblike zla koji su se nadvili nad ljudskim rodom.
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
Gospodaru naš, kada mi zaboravimo Tebe, nemoj Ti zaboraviti nas. (Amin)
Pomozi nas na putu istine i pravde i budi zaštitnik nevinim žrtvama na cijeloj zemaljskoj kugli i sačuvaj nas od nedosljednosti i manjkavosti naših. Bože podari nam mir u BiH, Evropi i cijelom svijetu. (Amin)
Izvor: Redakcija