Šejh hadži hafiz Zilko-ef. Žolja, poznati imam, kaligraf i muderris kaligrafije, šejh nakšibendijskog tarikata, preselio je na ahiret u ponedjeljak 5. ramazana 1447. h.g./23. februara 2026. godine u 95. godini života.

Trideset godina bio je imam, hatib i muallim, muderris u Medresi “Osman ef. Redžović” u Visokom, gdje je predavao predmet Kaligrafija. Hafiz Žolja je jedan od poznatijih kaligrafa u našoj zemlji, a mnoge džamije su ukrašene njegovim levhama. 

Rođen je 1931. godine u Gornjem Paležu kod Kiseljaka. Hifz je završio pred šejhom hadži hafizom Mustafa-ef. Mujićem 1951. godine u rodnom Paležu, pa je bio prvi zvanično promovirani hafiz Islamske zajednice poslije Drugog svjetskog rata.

Nakon završetka imamskog ispita, zapošljava se kao imam u džematu Duhri, gdje ostaje dvije godine. Nakon toga, 14 godina radi u džematu Prokos kod Fojnice, a ostatak radnog vijeka provodi u Uvorićima kod Visokog.

Bio je muhafiz petorici hafiza.

Dženaza namaz će se klanjati i ukop obaviti u srijedu 25. februara 2026. godine, poslije podne namaza, u mezarju harema džamije u Gračanici kod Visokog.

Molimo Allaha Uzvišenog da se rahmetli hafizu smiluje, obraduje ga džennetom, a njegovoj porodici podari sabur.