Muftija dr. Nedžad ef. Grabus
dr. Nedžad Grabus
muftija Muftijstva sarajevskog
Nedžad Grabus je rođen 1968. godine. Gazi Husrev-begovu medresu okončao je 1987. godine. Završio je vanredno srednju Drvo-prerađivačku školu u Travniku 1990. godine. Na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu diplomirao je 1994. godine. Magistrirao je iz oblasti Akaida 2001. godine, a doktorirao 2008. godine. Uporedo sa postdiplomskim studijem na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu položio je sve ispite na postdiplomskom studiju na Filozofskom fakultetu, Univerzitet u Sarajevu na Odsjeku za filozofiju u periodu od 1995.-1999.
Od novembra 1994. do marta 1996. godine radio je u Vjersko-prosvjetnoj službi Rijaseta Islamske zajednice u BiH. Od 1996. do 2006. radio je na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. Odlukama Reisu-l-uleme, Rijaseta IZ, Sabora i uz saglasnost Nastavno-naučnog vijeća i Upravnog odbora FIN-a angažiran je na poziciji muftije ljubljanskog i predsjednika Mešihata IZ u Sloveniji od 2006. do 2021. godine. Od 15.09.2021. obnaša dužnost sarajevskog muftije.
Od 1996. do 2002. godine, bio je asistent i predavač na predmetu Akaid na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. U zvanje docenta izabran je na osnovu saglasnosti Senata Univerziteta u Sarajevu 02.12.2009. godine. U zvanje vanrednog profesora izabran je na na osnovu Odluke Senata Univerziteta u Sarajevu 29.04.2015. U zvanje redovnog profesora izabran je na osnovu Odluke Senata Univerziteta u Sarajevu 28.04.2021. godine.
Boravio je na studijskim boravcima u Norveškoj, Egiptu, Saudijskoj Arabiji i Arizoni, SAD.
Od 1994. do 2004. godine bio je suradnik Radija Bosne i Hercegovine, a od 1999. do 2005. godine, suradnik Televizije Sarajevo. Bio je direktor Kulturno-obrazovnog Zavoda Averroes Ljubljana u periodu od 2008. do 2012. Ponovo obnaša dužnost direktora Kulturno-obrazovnog Zavoda Averroes Ljubljana od 9.4.2020. Član je redakcije Novog Muallima, Udruženja Ilmijje u BiH. Član je međunarodnog uredničkog vijeća u časopisu Edinost in dialog (Unity and Dialogue), revije za ekumensku teologiju i međureligijski dijalog, Univerzitet u Ljubljani, Teološki fakultet, Enota (Odjel) u Mariboru. Član je redakcije časopisa Svjetionik. Član je Evropskog vijeća vjerskih lidera, potpredsjednik je Svjetske organizacije Religija za mir sa sjedištem u New Yorku i kopredsjedavajući Muslimansko-jevrejskog vijeća vjerskih lidera sa sjedištem u Beču.
Nastavno-pedagoški rad
Angažiran je u prvom ciklusu studija na predmetima »Uvod u nauku akaida«, »Savremene akaidske teme«, »Rane škole kelama«, „Učenje judaizma i kršćanstva“, „Šiizam“, „Klasični akaidski tekstovi“.
Predaje na drugom ciklusu studija na Univerzitetu u Ljubljani, Teološki fakultet, predmet Monoteizmi – „Islam“. Sudjelovao je i sudjeluje u komisjama za odbranu master i doktorskih radova na Univerzitetu u Sarajevu, Fakultet islamskih nauka, Univerzitetu u Zagrebu, Filozofski fakultet, Univerzitetu u Ljubljani, Teološki fakultet i Univerzitetu u Bihaću, Islamski pedagoški fakultet.
Sudjeluje na znanstvenim konferencijama, u javnim debatama o islamu u Evropi na akademskim, diplomatskim i medijskim platformama. Njegovi tekstovi i intrevjui objavljeni su na više svjetskih jezika: bosanskom, engleskom, njemačkom, arapskom, turskom i slovenskom.
Vodio je više znanstvenih projekata kao organizator i supervizor. Urednik je četiri zbornika radova i monografija. U peridou 2018-2021. sudjelovao je s Izdavačkom kućom Brill u pripremi knjige u kojoj su uz komenatre na engleskom i slovenskom jeziku objavljeni pravni i zakonski dokumenti o islamu u Sloveniji.
Najvažniji projekt kojeg je vodio u periodu od 2008-2020 je izgradnja Muslimanskog kulturnog centra u Ljubljani. Bio je odgovorna osoba od izbora lokacije, kupovine zemljišta, izbora idejnog projekta na međunarodnom natječaju u suorganizaciji Islamske zajednice u Sloveniji i Općine Ljubljana do konačnog završetka izgradnje, pridobivanja upotrebnih dozvola i početka upotrebe džamije 07.02.2020.
Objavljene knjige:
1. Vjera, znanje i spoznaja, Tugra, Sarajevo, 2014;
2. Sožitje je naša pot (Suživot je naš put), Kulturno obrazovni zavod Averroes, Ljubljana, 2011;
3. Ljubljanske bajramske hutbe, Kulturno izobraževalni zavod Averroes, Ljubljana, 2020; 4. Šejh-Jujino tumačenje temeljnih tema maturidijskog akaida (Glosa na Karabagijev komentar kaside el-Lamijje), Kulturno izobraževalni zavod Averroes, Ljubljana, 2020;
5. Od „drugoga“ do bližnjega (eseji o islamu u sekularnoj državi i međureligijskom dijalogu), Kulturno izobraževalni zavod Averroes, Ljubljana, 2020;
6. Annotated Legal Documnets on Islam in Europe – Slovenia, Brill, Leiden/Boston, 2021.
Objavio je značajan broj znanstvenih radova, prijevoda knjiga i akademskih članaka, prikaza knjiga, recenzija i analiza u referentnim domaćim i međunarodnim časopisima. Njegovi intervjui objavljivani su u relevenatnim medijskim kućama na bosanskom, slovenskom, arapskom, njemačkom, turskom i engleskom jeziku.